1999 Northwest Territories Election

Overview

The 1999 Northwest Territories Election was held on December 6th, 1999.

Result

won the most seats in the election

Held on

December 6th, 1999

Number of Electoral Districts

19

Fixed Date

No

  • Results
  • Districts
  • Charts
  • Legislature

Result

Total ElectorsValid BallotsValid VotesInvalid VotesTurnout Rate
19,99413,77713,77710868.91%
PartyCandidatesSeats Won% of Seats Won% of Vote
0%0%

Legislature Composition

Seats Won by Political Parties

Vote Share by Political Parties

Seats Share by Political Parties

Deh Cho

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
61056105730
Party NameCandidateElectedVotes
Samuel Gargan228
Michael McLeodMichael McLeod was elected382

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Frame Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
709470941289
Party NameCandidateElectedVotes
Charles DentCharles Dent was elected352
Bill Schram69
David Wind288

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Great Slave

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
767576751243
Party NameCandidateElectedVotes
Bill BradenBill Braden was elected274
Marie Coe150
Roy Desjarlais47
Bill Enge144
Suzette Montreuil152

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Hay River North

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
80018001874
Party NameCandidateElectedVotes
Joanne Barnaby210
Ron Courtoreille187
Paul DeloreyPaul Delorey was elected270
Julien Lefebvre28
Jerry Morin30
Ken Thomas12
Rod Tordoff63

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Hay River South

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
Party NameCandidateElectedVotes
Jane GroenewegenJane Groenewegen was elected0

Attributes

Acclamation Yes
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Inuvik Boot Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
42054205908
Party NameCandidateElectedVotes
Mary Beckett50
Chris Garven20
Floyd Roland350

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Inuvik Twin Lakes

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
47454745565
Party NameCandidateElectedVotes
Roger AllenRoger Allen was elected216
Glenna Hansen178
George Roach80

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Kam Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
726472641246
Party NameCandidateElectedVotes
Beaton MacKenzie74
Steve Petersen68
Tony WhitfordTony Whitford was elected584

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Mackenzie Delta

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
59465946914
Party NameCandidateElectedVotes
Grace Blake150
David KrutkoDavid Krutko was elected444

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Nahendeh

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
90110901101261
Party NameCandidateElectedVotes
Jim AntoineJim Antoine was elected546
Paul Gammon312
William Lafferty43

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

North Slave

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
1176201176201514
Party NameCandidateElectedVotes
Georgina Franki32
Leon LaffertyLeon Lafferty was elected332
George Mackenzie267
Alfonz Nitsiza20
James Rabesca81
James Wah-Shee121
Henry Zoe303
Isadore Zoe20

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Nunakput

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
58075807866
Party NameCandidateElectedVotes
Vince SteenVince Steen was elected318
Vince Teddy262

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Range Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
985198511409
Party NameCandidateElectedVotes
Alex Debogorski67
Everett Kastell56
Sandy LeeSandy Lee was elected460
Dave Ramsay329
Roger Russell73

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Sahtu

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
76713767131293
Party NameCandidateElectedVotes
Stephen KakfwiStephen Kakfwi was elected466
Lennie Winter301

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Thebacha

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
11173111731335
Party NameCandidateElectedVotes
Jeannie Marie-Jewell471
Michael MiltenbergerMichael Miltenberger was elected554
Marilyn Napier92

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Tu Nedhe

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
48644864603
Party NameCandidateElectedVotes
Sabet Biscaye167
Steven NitahSteven Nitah was elected210
Noeline Villebrun29
Daniel Walton80

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Weledeh

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
11227112271467
Party NameCandidateElectedVotes
Roy Erasmus229
Joe HandleyJoe Handley was elected648
Mark Heyck122
Blake Rasmussen123

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Yellowknife Centre

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
656365631141
Party NameCandidateElectedVotes
Bernie Hughes256
Jack OotesJack Ootes was elected400

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Yellowknife South

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
887588751336
Party NameCandidateElectedVotes
Brendan BellBrendan Bell was elected359
Mary Levan181
Pat McMahon347

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1