2003 Northwest Territories Election

Overview

The 2003 Northwest Territories Election was held on November 24th, 2003.

Result

won the most seats in the election

Held on

November 24th, 2003

Number of Electoral Districts

19

Fixed Date

No

  • Results
  • Districts
  • Charts
  • Legislature

Result

Total ElectorsValid BallotsValid VotesInvalid VotesTurnout Rate
15,60710,95410,9546470.19%
PartyCandidatesSeats Won% of Seats Won% of Vote
0%0%

Legislature Composition

Seats Won by Political Parties

Vote Share by Political Parties

Seats Share by Political Parties

Deh Cho

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
62376237794
Party NameCandidateElectedVotes
Michael McLeodMichael McLeod was elected318
Michael Nadli305

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Frame Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
648164811420
Party NameCandidateElectedVotes
Charles DentCharles Dent was elected408
David Wind240

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Great Slave

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
651165111343
Party NameCandidateElectedVotes
Bill BradenBill Braden was elected420
Karen Hamre231

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Hay River North

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
Party NameCandidateElectedVotes
Paul DeloreyPaul Delorey was elected0

Attributes

Acclamation Yes
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Hay River South

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
9379371115
Party NameCandidateElectedVotes
Jane GroenewegenJane Groenewegen was elected426
Ann Lobb225
Duncan McNeill286

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Inuvik Boot Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
Party NameCandidateElectedVotes
Floyd RolandFloyd Roland was elected0

Attributes

Acclamation Yes
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Inuvik Twin Lakes

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
541254121356
Party NameCandidateElectedVotes
Roger AllenRoger Allen was elected295
Ken Smith101
Bobby Van Bridger22
Clarence Wood123

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Kam Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
751075101122
Party NameCandidateElectedVotes
Bill Aho268
Steve Petersen111
Dave RamsayDave Ramsay was elected372

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Mackenzie Delta

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
Party NameCandidateElectedVotes
David KrutkoDavid Krutko was elected0

Attributes

Acclamation Yes
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Nahendeh

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
1050810508
Party NameCandidateElectedVotes
Walter Blondin122
Rita Cli58
Yanny Cordero17
John Hazenberg33
Arnold Hope127
Kevin MenicocheKevin Menicoche was elected362
Shane Thompson107
Kathy Tsetso224

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

North Slave

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
1171181171181576
Party NameCandidateElectedVotes
Nora Doig379
Leon Lafferty297
Henry ZoeHenry Zoe was elected495

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Nunakput

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
54105410872
Party NameCandidateElectedVotes
Calvin PokiakCalvin Pokiak was elected284
Vince Steen257

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Range Lake

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
782978291623
Party NameCandidateElectedVotes
Francis Chang152
Sandy LeeSandy Lee was elected630

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Sahtu

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
908790871183
Party NameCandidateElectedVotes
Lucy Jackson33
Frank T'Seleie81
Larry Tourangeau170
Judi Tutcho210
Norman YakeleyaNorman Yakeleya was elected414

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Thebacha

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
11265112651456
Party NameCandidateElectedVotes
Michael MiltenbergerMichael Miltenberger was elected736
Don Tourangeau390

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Tu Nedhe

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
44734473481
Party NameCandidateElectedVotes
Maurice Boucher49
Felix Lockhart31
James Marlow80
Steven Nitah82
Robert Sayine55
Wilfred Simon44
Bobby VilleneuveBobby Villeneuve was elected106

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Weledeh

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
Party NameCandidateElectedVotes
Joe HandleyJoe Handley was elected0

Attributes

Acclamation Yes
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Yellowknife Centre

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
778377831266
Party NameCandidateElectedVotes
Robert HawkinsRobert Hawkins was elected207
Bob Haywood53
Don Kindt138
Annemieke Mulders167
Lena Pedersen10
Daniel Wong73
Liz Wyman130

Attributes

Acclamation No
Incomplete Data No
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1

Yellowknife South

Valid VoteInvalid VotesValid BallotsInvalid BallotsElectors
Party NameCandidateElectedVotes
Brendan BellBrendan Bell was elected0

Attributes

Acclamation Yes
Incomplete Data Yes
Electorial Formula SMP
District Magnitude 1