Gerry Byrne

Note :

From 1997 to 2011, Gerry Byrne was a Liberal Member of Parliament representing Humber-St.Barbe-Baie Verte. He retired from federal politics and ran in the Newfoundland and Labrador 2015 general election as a member of the Liberal Party of Newfoundland and Labrador, successfully winning his riding in Corner Brook

ElectionElectoral DistrictPolitical PartyVotesElected
CAN (Jun 1997)Humber--St. Barbe--Baie Verte
.
Liberal Party of Canada/Parti libéral du Canada
12057Yes
CAN (Nov 2000)Humber--St. Barbe--Baie Verte
.
Liberal Party of Canada/Parti libéral du Canada
15405Yes
CAN (Jun 2004)Humber--St. George's--St. Barbe
.
Liberal Party of Canada/Parti libéral du Canada
17820Yes
CAN (Jan 2006)Humber--St. Barbe--Baie Verte
.
Liberal Party of Canada/Parti libéral du Canada
17208Yes
CAN (Oct 2008)Humber--St. Barbe--Baie Verte
.
Liberal Party of Canada/Parti libéral du Canada
17956Yes
CAN (May 2011)Humber--St. Barbe--Baie Verte
.
Liberal Party of Canada/Parti libéral du Canada
17119Yes
NL (Nov 2015)Corner Brook
.
Liberal Party of Newfoundland and Labrador
3121Yes

Candidacy notes

Candidate's Parties

Political PartyCandidacies
.
Liberal Party of Canada/Parti libéral du Canada
6
.
Liberal Party of Newfoundland and Labrador
1