Jim Abbott

Note :

Highest Function:

Parliamentary Secretary 

Portfolio	             
Parliamentary Secretary to the Minister of International Cooperation
2008.11.07 - 2010.11.04
Parliamentary Secretary for Canadian Heritage
2006.02.07 - 2008.11.06

ElectionElectoral DistrictPolitical PartyVotesElected
CAN (Jun 1997)Kootenay--Columbia
.
Reform Party of Canada
22387Yes
CAN (Oct 1993)Kootenay East
.
Reform Party of Canada
16883Yes
CAN (Nov 2000)Kootenay--Columbia
.
Canadian Alliance
25663Yes
CAN (Jun 2004)Kootenay--Columbia
.
Conservative Party of Canada/Parti conservateur du Canada post-2003
21336Yes
CAN (Jan 2006)Kootenay--Columbia
.
Conservative Party of Canada/Parti conservateur du Canada post-2003
22181Yes
CAN (Oct 2008)Kootenay--Columbia
.
Conservative Party of Canada/Parti conservateur du Canada post-2003
23402Yes

Candidacy notes

Candidate's Parties

Political PartyCandidacies
.
Reform Party of Canada
2
.
Canadian Alliance
1
.
Conservative Party of Canada/Parti conservateur du Canada post-2003
3